About Us‎ > ‎

Staff Information

Staffing 2016/17

Headteacher - SLT

 

Mr Simon Bush

Deputy Headteacher – SLT/Literacy

Mrs Rebecca Langdon

Assistant Headteacher-SLT/Curriculum

Mr Luke Pinder

SEND Co-ordinator

Mrs Joanne Birch

School Business Manager

Mrs Gill Watkin

Child Protection Co-ordinator

Mrs Maria Woods

 

 

Foundation Stage

Year Group

& Class

Teacher

Responsibilities

Support Staff

Foundation

Class RF


Mrs Amy Fenner 

 

 

 

Mavis McNaughton

Julie Saville

Laura Rebera

Katrina Nelson

Samantha Dunham

Foundation

Class RS


Mrs Eliza Shears

 Foundation Stage Leader (Acting)-SLT

Phase  1

Year Group

& Class

Teacher

Responsibilities

Support Staff

Y1

Class 1CB

Mrs Nic Cater-Minns (0.8)

Mrs Annabelle Botham(0.2)

 

 

Phonics

Hannah Nicol

Esther Mortimer  

Dianne Harrison

Amanda Martin

 

Y1 Class 1S

Mrs Jodie Southwick

 

 

Y2 Class

2L

Mrs Tracey Lucas

 

Phase 1 Leader-SLT

Y2 Class 2D

Mrs Belinda Drury

 

Mrs Lisa Shorthouse HLTA  – Supporting Year FS & Ph1

Phase 2

Year Group

& Class

Teacher

Teacher

Responsibilities

Support Staff

Y3

Class 3FD

Miss Felicity O’Neill (0.8)

Mrs Jenny Duncan (0.2)

Caroline Hastie

 Lesley Bucknall

Sue Richardson

Dianne Taylor

 

 

Y3

Class 3EM

Miss Julie Ellerington/ Mrs Katie Merckel

 

Y4M

Mr Tom Spink

Phase 2 Leader -SLT

Y4PW

Mr Nathan Ledger

 

Mrs Susan Steeley HLTA – Supporting FS & Ph2

 

 

Phase 3

Year Group

& Class

Teacher

Teacher

Responsibilities

Support Staff

Y5

Class 5F

Mrs Laura Fisher

 

Sue Wray

Liz Brown

Pat Johnson

Andrea Gallagher

Y5  Class 5M

Miss Louise Merritt

 

Y5 and Y6 Sets

Mr Peter Gunn (0.6)

Y6

Class 6D

Mrs Julie Dean

Y6

Class 6J

Mr Matthew Jones

Phase 3 Leader-SLT

Numeracy

Miss T Moiett HLTA

 

 

 

Before and After School

Hannah Nicol


After School Club

Di Taylor

Di Harrison

Breakfast Club

Admin Office

Mrs Kerry Richmond

Mrs Sandra Wilson

Mrs Sue Rabie

Admin Assistant

Admin Assistant/First Aider

Admin Assistant/First Aider

Inclusion team

Mr Simon Bush

Mrs Maria Woods

Mrs Lisa Carter

Mrs Esther Mortimer

Mrs Joanne Birch

 

Lunchtime Supervisors

Mrs Mandy Brown(Senior)

Mrs Andrea Spence

Miss Jane Martin

Mrs Sharon Fadke

Mrs Mary Marrow

Mrs Julie Ryan

Mr Barry Rabie

Mrs Wendy Lawson

Mrs Amanda Beadle

Site Facility Officers

Mr Robert Straughan

Mr Kevin Wilson